Maraton-Selekcja

Maraton-Selekcja. Memoriał płk Sławomira Berdychowskiego Twórcy i Pierwszego Dowódcy JW AGAT
9 października 2021
"Nie poddawaj się. Idź własną drogą."

Celem Maratonu-Selekcji jest uczczenie pamięci płk Sławomira Berdychowskiego – Twórcy i Pierwszego Dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT (JWA) oraz kierownika pierwszej selekcji do JWA.

Każdy uczestnik z kategorii „mundurówka” musi posiadać obowiązkowo:

  • Bluzę z długim rękawem, spodnie (długie nogawki) np. mundur polowy, bojówki itp. nie dopuszczalny jest udział w zawodach w spodniach biegowych obcisłych np. typu legginsy; buty sznurowane za kostkę np. trekkingowe.
  • Plecak o pojemności minimum 25 litrów lub inny;
  • Rodzaj obciążenia plecaka uczestnik dobiera samodzielnie – ważne, żeby zgadzała się waga i oczywiście nie utrudniało pokonywania trasy i przeszkód terenowych;
  • Ważenie plecaka oraz przegląd „mundurówek” nastąpi na starcie, następnie co najmniej 1 raz na trasie biegu przy punkcie z wodą i obowiązkowo na mecie. Dopiero po pozytywnym zaliczeniu pomiaru obciążenia na mecie, zawodnik otrzyma pamiątkowy medal.

W ramach opłaty startowej zawiera się:

W ramach opłaty startowej zawodnicy otrzymają:
● możliwość startu w Biegu,
● określoną ilość amunicji, możliwość skorzystania z broni oraz obsługę strzelania,
● wodę lub napoje izotoniczne, oraz lekki posiłek serwowany na mecie lub w okolicy mety,
● podstawową obsługę medyczną oraz GOPR w czasie Biegu,
● ew. dodatkowe świadczenia uzależnione od pozyskanych sponsorów.
Dodatkowo, wszyscy, którzy ukończą Bieg, otrzymają pamiątkowe medale. Nie gwarantujemy otrzymania pełnych pakietów startowych przez osoby wpłacające opłatę startową po 30 września 2020 r

Myślą przewodnią Memoriału nie jest rywalizacja a samo uczestnictwo, upamiętnienie poprzez udział i ukończenie Maratonu – Selekcji Pierwszego Dowódcy JW. AGAT. Jednak Maraton - Selekcja ma również za zadanie wynagrodzić tych, którzy chcą wykonać zadanie jak najlepiej. Dlatego przewidziane są dyplomy i możliwe nagrody rzeczowe dla 3 pierwszych miejsc w kategorii open kobiet i mężczyzn w kategoriach:

a. Mundurówka - Rodzaje Sił Zbrojnych i Funkcjonariusze Służb Mundurowych – wyposażenie zgodne z pkt.VII, Regulaminu Zawodów;
b. Mundurówka-cywil (cywil, rezerwa, NSR) – wyposażenie zgodne z pkt.VII, Regulaminu Zawodów;

Zestaw nagród jest uzależniony od pozyskanych sponsorów i partnerów.

ZAPISY REGULAMIN V Maratonu Selekcja WYNIKI

Start: 9 października 2021 r. o godz. 5:00 z Cisnej.

Dystans: około 25-30 km z zadaniami specjalnymi

Trasa:Ogólny plan przebiegu trasy i opis konkurencji zostanie podany przez organizatora podczas odprawy technicznej w dniu zawodów, na godzinę przed startem. Dokładna trasa, jej przebieg oraz dystans nie będzie podawany zawodnikom. Zawodnik nie będzie wiedział, gdzie jest meta, oraz jaki ma do pokonania dokładny dystans.

Limit czasu: 8 godzin

Biuro Zawodów: dokładne godziny otwarcia zostaną podane w oddzielnym komunikacie

Kategorie: 

  • „mundurówka” – żołnierze z każdego Rodzaju Sił Zbrojnych i Funkcjonariusze Służb Mundurowych (MON i MSW) – wyposażenie zgodne z pkt.VII, Regulaminu Zawodów;
  • „mundurówka-cywil” (cywil, rezerwa, NSR) – wyposażenie zgodne z pkt.VII, Regulaminu Zawodów.

Organizator

  • Fundacja Bieg Rzeźnika

Partnerzy

 

płk Sławomir  Berdychowski„Czarny”

Pułkownik Sławomir  Berdychowski (ur. 07.08.1968 r., zm. 09.02.2016 r.) od początku służby zawodowej związany z Wojskami Specjalnymi. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych („Zmech”, 1988-1991) na kierunku rozpoznawczym. Zaraz po promocji przeszedł selekcję do JW GROM (JWG). W latach 1991 – 1992 brał udział w Taktycznym Kursie Jednostek Przeciwterrorystycznych prowadzonym przez specjalistów z USA, po którym został operatorem sekcji szturmowej JWG.

STANOWISKA SŁUŻBOWE:

W „GROMIE” służył 19 lat (09.1991–06.2010), przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia:
- dowódca sekcji szturmowej,
- przez szefa Wydziału Szkolenia Bojowego,
- szef Wydziału Szkolenia Specjalistycznego,
- dowódca Zespołu Bojowego (10.2007–06.2010).
- w latach 1992–2007 wielokrotnie pełnił funkcje instruktora i kierownika selekcji tej jednostki, a równolegle przez kilka lat był instruktorem i komendantem Kursu Operatorów Zespołów Bojowych JW GROM.
- 7 czerwca 2010 r. objął stanowisko Szefa Oddziału Planowania i Koordynacji Szkolenia w Dowództwie Wojsk Specjalnych i został mianowany na stopień pułkownika.
- Wyznaczony 16 maja 2011 r. na dowódcę JW „Agat” dowodził i budował tę jednostkę od podstaw przez kolejne trzy lata.
-  osobiście poprowadził pierwszą selekcję do JWA, opracował również szczegółowy poradnik na temat systemowego przygotowania do udziału w tym trudnym etapie naboru do WS.

Swoich żołnierzy żegnał słowami: „Miałem wielką przyjemność, wielki zaszczyt i wielki honor formować, tworzyć, wpływać na jej charakter i budować jej zdolności. Cząstka mojego serca na zawsze pozostanie w tych koszarach. Bo włożyłem całe swoje serce, całą swoją wiedzę, mądrości i kontakty, żeby tu w Gliwicach powstała jednostka szturmowa z prawdziwego zdarzenia, o niepowtarzalnym charakterze i unikalnych zdolnościach”.

- 8 września 2014 r. rozpoczął podyplomowe Studia Polityki Obronnej na AON, które ukończył z wyróżnieniem.
- 1 lipca 2015 r. objął stanowisko Szefa Oddziału w Inspektoracie WS (DGRSZ).

MISJE:
- brał udział w operacji „Uphold Democracy” w Haiti w 1994 r.,
- w operacji „Little Flower” we Wschodniej Slawonii w latach 1995–1996,
- misji ISAF w Afganistanie, gdzie od sierpnia 2008 do lutego 2009 r. dowodził IV zmianą Zgrupowania Sił Specjalnych.

KURSY:
– w sierpniu 2002 r. ukończył półroczny Kurs Oficerski Sił Specjalnych Armii USA w JFK Special Warfare Training Center and School w Fort Bragg w Karolinie Północnej’
- w 2006 r. Jungle Patrolling Course armii brytyjskiej w Belize,
- kurs dowodzenia operacjami specjalnymi (Combined Joint Forces Special Operations Component Command Course) na Uniwersytecie Połączonych Operacji Specjalnych (Joint Special Operations University) w USA.
- absolwent studiów magisterskich na kierunku historia wojskowości oraz studiów podyplomowych na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w Akademii Obrony Narodowej (2004 r.).

ODZNACZENIA:
Za liczne dokonania i osiągnięcia w służbie był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, m.in.:
- Brązowym Krzyżem Zasługi (1995),
- Krzyżem Zasługi Za Dzielność (1998),
- Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju (2008),
- Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP (2012),
- Odznaką Honorową Wojsk Specjalnych (2013),
- Odznaką GROM i Odznaką JW „Agat”
- Gwiazdą Afganistanu.
- Z rąk „Zielonych Beretów” otrzymał stanowiący prestiżowy dowód uznania i przynależności do ich grona nóż Yarborough o numerze 1007, został także honorowym członkiem 1st Special Forces Regiment Sił Specjalnych US Army.

Był twardym, bezkompromisowym komandosem, bardzo zaangażowanym i profesjonalnym żołnierzem, konsekwentnym, niebojącym się nigdy nowych wyzwań oraz podejmowania trudnych decyzji. Tuż przed śmiercią ukończył tzw. kurs generalski, przygotowujący do służby na najwyższych stanowiskach oficerskich. Jego odejście to niepowetowana strata dla WS i całych SZ RP.

INICJATYWA ZORGANIZOWANIA MEMORIAŁU

Po niespodziewanej śmierci płk Berdychowskiego pojawiła się wśród jego byłych żołnierzy z JW AGAT inicjatywa uczczenia pamięci Pułkownika poprzez zorganizowanie ekstremalnego, jak przystało na Wojska Specjalne, biegu w Bieszczadach.
Płk Berdychowski prezentował przez cały okres swojej służby doskonałą sprawność fizyczną, którą potwierdzał wielokrotnie min. przez poprowadzenie pierwszej selekcji do JW AGAT w dniach 12-17.09.2011 r. w roli kierownika i instruktora.
Selekcję rozpoczęło wówczas 10 żołnierzy Jednostki a ukończyło ją 9. Był wymagającym Dowódcą ale sprawiedliwym, jak wspominają żołnierze. Często dając osobisty przykład ogromnych możliwości i pokazując ile trudności jest człowiek w stanie znieść. W trakcie pierwszej selekcji jej przebieg wizytował ówczesny Dowódca Wojsk Specjalnych gen. Piotr Patalong. Powiedział wtedy:
„W końcu to, co się teraz dzieje przejdzie kiedyś do historii. Trzymam kciuki za AGAT i płk. Berdychowskiego. Wierzę, że uda im się stworzyć Jednostkę, z której wszyscy będziemy dumni”.

Ponadto płk Berdychowski miał w zwyczaju przyjeżdżać na zakończenie selekcji
i brać osobiście udział w jednym z testów, którym był test wytrzymałościowy czyli maraton 42 km. O godz. 01.00 w nocy razem z kandydatami stawał na linii startu i z podobnym wyposażeniem (plecak około 20 kg) rywalizował z najlepszymi. Maraton w ciężkim terenie górskim udawało mu się zazwyczaj kończyć w czołówce z czasem poniżej 7 godzin. Tak robił za każdym razem, kiedy wizytował selekcję.

Kierownikiem selekcji od początku JW AGAT przez 6 lat był mjr Wojciech Zacharków. (od 30.04.2017r. w rezerwie). Dzięki przekazanemu doświadczeniu, wpojonych zasadach i wartości przez płk Berdychowskiego kontynuował jego filozofię selekcji przez kolejne lata służby.

Kiedy Pułkownik opuścił JWA, mjr Zacharków, dziękując za wspólną służbę, prowadząc rekonesans do kolejnej selekcji, wysłał Pułkownikowi list z Bieszczad z pozdrowieniami od kadry zabezpieczającej selekcję. W odpowiedzi otrzymał poniższe słowa:

„Zachar,
Dziękuję za zdjęcia. Faktycznie dużo się zmieniło. W okolicach Rabe przechodziłem swoją własną selekcję w 1991 r. Tam też odbywały się pierwsze selekcje do Gromu.

Dlatego też w tamtej okolicy zrobiłem pierwszą selekcję dla Was. Taki mały symbol. Nawiązanie do przeszłości, do początków polskich selekcji i wojsk specjalnych, ale też i osobisty sentyment do tamtego miejsca. Fajnie było połazić po tych samych trasach dokładnie 20 lat później w roli dowódcy jednostki. (…)
"Nie poddawaj się. Idź własną drogą." 
Powodzenia,
S. Berdychowski”

„Niespodziewana śmierć Pułkownika, wspólna, często trudna służba, ogromna szkoła życia, przekazane wartości w JW. Agat, a także moje odejście do rezerwy, sprawiły że zrodził mi się pomysł o zorganizowaniu biegu: „Maraton – Selekcja” jako uczczenie pamięci naszego pierwszego Dowódcy. Współorganizując ten bieg chciałbym, żeby wśród uczestników została w sercach i pamięci sylwetka płk Berdychowskiego jako oficera Wojsk Specjalnych o ogromnych, godnych naśladowania wartościach moralnych i etycznych, które do dzisiaj kształtują morale żołnierzy. Jego wysoka sprawność fizyczna, o której świadczył własnym przykładem, a także ciągły rozwój osobisty, sprawiły, że jest i będzie dla nas prawdziwym wzorem do naśladowania.
Cześć  Jego pamięci!
mjr rez. Wojciech Zacharków

Organizatorzy:

Partnerzy:

     

Patroni medialni:

SPONSORZY:

lenkomarmasqueezysqueezy

PARTNERZY:

garminliga biegow gorskichskalnykrainawilka

PATRONI MEDIALNI:

biegigorskietvp rzeszowtvp rzeszowoutdoormagazyngorydlaciebiewbieszczady