III Bieg Po-lesie - pierwszy polsko-ukraiński bieg transgraniczny
tegoroczny Bieg planowany jest na 10 sierpnia 2013r, start godz. 11:00 (czasu polskiego)
Uwaga: trwają przygotowania do Biegu. Ostateczna trasa jest właśnie ustalana. W poprzednich edycjach było to 34km i 18km. Więcej informacji wkrótce. - MB
Zdjęcia z poprzednich edycji są edycji są TU oraz na stronie www.biegpolesie.pl
Bieg Polesie jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Studiów Migracyjnych oraz Klubu Sportowego OTK Rzeźnik organizowanym we współpracy oraz przy wsparciu Gminy Wola Uhruska, Starostwa Powiatowego we Włodawie oraz władz Rejonu Szackiego na Ukrainie.
Bieg Polesie ma za zadanie przełamywać granice i promować polsko-ukraińsko-białoruskie Polesie. Organizacyjnie wpisuje się on w ?Dni Dobrosąsiedztwa? (06-19 sierpnia 2013) organizowane przez Gminę Wola Uhruska, Szacki Rajon oraz Starostwo Powiatowe we Włodawie, na czas których to dni otwiera się możliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez most pontonowy położony na Bugu, na wysokości miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie. Docelowo chcielibyśmy, a dążą do tego lokalne władze polskie i ukraińskie, aby taki most na stałe połączył Polskę z Ukrainą, a trasa Biegu została rozszerzona o terytorium Białorusi.
Na co dzień droga z Włodawy do Szacka wiąże się z przebyciem blisko 100 km i pokonaniem wyjątkowo nieprzyjaznej granicy w Dorohusku-Jagodinie, gdzie podróżujący zmuszeni są odstać kilkadziesiąt godzin w imię tzw. bezpieczeństwa i ochrony granicy zewnętrznej UE. Droga przez Zbereże-Adamczuki wynosi niewiele ponad 25 km. W tym kontekście, Bieg ma za zadanie udowodnić, że granica polsko-ukraińska może być granicą przyjazną i że da się ją przekraczać sprawnie i w miłej atmosferze. Dla mieszkańców powiatu włodawskiego oraz przyjeżdżających tam turystów to dostęp do przepięknych jezior i lasów Szackiego Parku Narodowego oraz szansa na rozwój turystyki pieszej i rowerowej. Dla nas to szansa na pokonanie tej trasy w kilka godzin biegiem a potem na cieszenie się resztą ?Dni Dobrosąsiedztwa? w przepięknej okolicy, przy przepysznym poleskim jedzeniu i trunkach.
Bieg Polesie oraz Dni Dobrosąsiedztwa to okazja na zmianę wizerunku granicy, ale także nastawienia mieszkańców pogranicza do tej granicy, siebie nawzajem, do wspólnej, często skomplikowanej i krwawej historii. Bieg, który ma ?fizycznie? przełamywać granicę łączymy z edukacją ukierunkowaną na przełamywanie granic mentalnych, powstałych pod wpływem propagandy, która wmawiała nam, że Bug jest naturalną granicą dzielącą Polaków od Ukraińców czy Białorusinów. Łączącym elementem jest towarzysząca Biegowi konferencja poświęcona wielokulturowemu dziedzictwu nadbużańskiego Polesia, jego przeszłości trwającej w archeologicznych pozostałościach lokalnego osadnictwa oraz najświeższej historii w postaci zapominanej dość często bitwy pod Szackiem ? największej polsko-sowieckiej bitwy stoczonej 29 września 1939 roku, przez oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza generała Orlika-Ruckemanna i 57. Dywizją Piechoty pułkownika. X. Russianowa.
Pierwszym nawiązaniem do bitwy jest trasa Biegu, przebiegająca drogą po której polskie oddziały wycofywały się z Szacka aby połączyć się z SGO ?Polesie? generała. F. Kleeberga. Drugim ? wykłady polskich i ukraińskich historyków oraz archeologów skierowane przede wszystkim do miejscowej młodzieży, która już w ubiegłym roku czynnie angażowała się w organizację Biegu ze zdziwieniem dowiadując się o nieznanych epizodach Polskiego Września.
Wspomnienie o tej bitwie jest o tyle jeszcze istotne, że przypomina o kilkuset niepochowanych polskich żołnierzach poległych i pomordowanych przez Sowietów po walkach. Z około 500, którzy stracili wtedy życie jedynie kilkunastu ma groby (w tym 18 oficerów ekshumowanych kilka lat temu z masowego grobu w podszackich Mielnikach), a reszta do dziś leży tam, gdzie została po bitwie naprędce zagrzebana w lasach, przy drogach, w rowach i na obejściach gospodarstw.
Członkowie naszej Fundacji współpracują ze Strażą Graniczną przy organizacji wystaw poświęconych Korpusowi Ochrony Pogranicza w Zbereżu oraz Woli Uhruskiej.
Tegoroczny Bieg Polesie organizowany będzie na dystansie ok. 30km ze startem w i metą Zbereżu oraz większością trasy po ukraińskich drogach pomiędzy Adamczukami a jeziorem Świtaź. W tym roku obok Biegu planowana jest także rekonstrukcja (inscenizacja) przeprawy oddziałów KOP przez Bug.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy pojawią się wkrótce na stronie www.biegpolesie.pl. Pytania można zadawać e-mailem pod adresem otkrzeznik@gmail.com
Dołącz do nas: