Podstawowe informacje na temat X Biegu Rzeźnika

Bieg Rzeźnika jest towarzyskim rajdem miłośników biegania i Bieszczadów. Blisko osiemdziesięciokilometrowa trasa wiedzie bieszczadzkim czerwonym szlakiem z Komańczy przez Cisną, góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny do Ustrzyków Górnych. Limit czasu wynosi 16 godzin.

W tym roku już po raz dziesiąty spotkamy się na starcie w Komańczy! Po raz dziesiąty zapraszam więc do zmierzenia się z trudną bieszczadzką trasą, innymi oraz – przede wszystkim – ze swoim partnerem (partnerką) i samym sobą. Mamy nadzieję, że pomimo gwarantowanego bólu udział w Biegu będzie dla wszystkich przyjemnością.

Start X Biegu Rzeźnika odbędzie się jak zwykle z Komańczy, jak zwykle w piątek po Bożym Ciele: 31 maja 2013 o wschodzie Słońca (godzina 3:30). Biuro zawodów czynne będzie dzień wcześniej w godzinach 12:00-18:00 w Cisnej. Zakończenie Biegu odbędzie się 31 maja wieczorem w Cisnej. Przed i po zakończeniu grać będzie jak zwykle zespół Wiewiórka na Drzewie.

[toggle title="Informacja dla kibiców"]

Informacja dla kibiców

Pierwsi zawodnicy pojawią się w Cisnej (teren ośrodka sportowego "Orlik") ok. godz. 6:00, ostatni – ok. 10:00; w Smereku (przy wejściu do BPN) zawodników można podziwiać od ok. 9:00 do ok. 14:00; w Berehach – od ok. 10:30 do ok. 18:00; na mecie w Ustrzykach Górnych – być może już o 12:00!

Z przyczyn organizacyjnych niemożliwy będzie dojazd kibiców na punkty kontrolne. Wjechać na punkty będą mogły tylko samochody obsługi. Prosimy zarówno sympatyków Biegu jak i poszczególnych drużyn o parkowanie poza oznakowaną strefą kontrolną i przychodzenie na przepaki pieszo. Przypominamy także, że pomaganie zawodnikom poza strefą punktów kontrolnych grozi ich dyskwalifikacją.

Serdecznie zapraszamy!

[/toggle] [toggle title="Organizator"]

Organizator:

Stowarzyszenie OTK Rzeźnik
Kontakt: otkrzeznik@gmail.com (we wszystkich sprawach) oraz mirek@biegrzeznika.pl (zapisy, etc)
tel.  +48 601 14 33 41
www.biegrzeznika.pl
[/toggle] .

Podstawowe informacje na temat X Biegu Rzeźnika

  • Start zawodów: 31 maja 2013 r. o wschodzie Słońca (godzina 3:30) w Komańczy. Zbiórka na linii startu o 3:10.
  • Biuro Zawodów mieści się na terenie ośrodka sportowego "Orlik" w Cisnej i będzie czynne w przeddzień startu, czyli 30.05.2013, od godz. 12:00 do 18:00.
  • Rejestracja drużyn jest obowiązkowa. Rejestracji można dokonać wyłącznie w godzinach funkcjonowania Biura Zawodów. Podczas rejestracji drużyna musi się pojawić w komplecie z dowodami potwierdzającymi tożsamość.
  • Odprawa drużyn odbędzie się o godzinie 18:30 w okolicy Biura Zawodów. Przynajmniej jeden zawodnik z każdej drużyny ma obowiązek uczestniczyć w odprawie.
[grid_5] [toggle title="Noclegi"]

Noclegi

Ze względów logistycznych najwygodniej jest nocować w Cisnej, ale polecamy także Wolę Michową i Komańczę.

Informacje na temat noclegów w Cisnej: www.cisna.pl. Tym, którzy przed biegiem chcą pospać godzinę dłużej polecamy noclegi w Komańczy: http://www.pttkkomancza.pl/ (strona chwilowo(?) nieczynna)

Organizatorzy zapewniają transport z Cisnej na start oraz z mety do Cisnej. Więcej informacji w Biurze Zawodów. Po biegu na trasie Cisna–Komańcza będą kursować prywatne busy, którymi będzie można wrócić do Komańczy.
[/toggle] [toggle title="Punkty kontrolne, tzw. przepaki"]

Punkty kontrolne, tzw. przepaki

Rzeczy na przepaki (własne napoje i prowiant, koszulki na zmianę, kijki, etc.) należy pozostawić organizatorom w Biurze Zawodów (w specjalnie oznaczonych workach, które każda drużyna dostanie przy rejestracji). Na przepaki w Cisnej oraz w Smereku można zostawić własne rzeczy.

Uwaga! Rzeczy na przepaki będą przyjmowane w Biurze Zawodów tylko i wyłącznie w oznakowanych workach przygotowanych przez organizatorów! Rzeczy do zabrania na metę można będzie zostawić tuż przed startem w wyraźnie oznakowanym autokarze.

Po zakończeniu Biegu, rzeczy w oznakowanych workach z przepaku w Smereku oraz z mety zostaną przetransportowane do Cisnej.

Na punktach kontrolnych na Przełęczy Żebrak i w Berehach organizatorzy zapewniają wodę niegazowaną i napój izotoniczny. Szczegóły na odprawie przed Biegiem.

Na przepakach w Cisnej i w Smereku organizatorzy zapewniają:

  • wodę niegazowaną,
  • napój izotoniczny,
  • banany lub batony lub kanapki,
  • dostęp do rzeczy przekazanych wcześniej organizatorowi w specjalnie oznakowanych workach (przy odprawie w biurze zawodów).

Prosimy nie pakować wody do worków, które trafią na przepaki. Wody na przepakach starczy dla wszystkich.
[/toggle] [toggle title="Limity czasu na punktach kontrolnych"]

Limity czasu na punktach kontrolnych:

Punkty kontrolne będą otwarte od momentu kiedy będzie do nich dobiegała pierwsza drużyna do momentu, kiedy na trasie przed punktem nie będzie już uczestników biegu. Jednakże ze względu na bezpieczeństwo zawodników oraz przewidywany czas, w jakim zawodnicy powinni dotrzeć do mety aby się zmieścić przed zachodem Słońca, na punktach kontrolnych obowiązują limity czasu (patrz tabela poniżej).

Przekroczenie limitu powoduje dyskwalifikację drużyny.

Żadna drużyna nie może wyruszyć z punktu po jego zamknięciu.

Drużynom kończącym bieg na poszczególnych punktach zapewniamy transport do Cisnej.

Limity czasu na punktach kontrolnych:

l.p. Nazwa przepaku km od poprzedniego punktu kontrolnego/ km na trasie Limit czasu Nienegocjowalna godzina zamknięcia punktu
1 Przełęcz Żebrak 16,7/16,7km 3h15min 6:45
2 Cisna 15,4/32,1km 6h15min 9:45
3 Smerek 24,0/56,1km 10h30min 14:00
4 Berehy Górne 12,7/68,8km 13h30min 17:00
5 Meta 8,9/77,7km 16h Ok. 12:00 - zachód Słońca
[/toggle] [toggle title="Meta"]

Meta

Linia mety znajduje się kilkadziesiąt metrów za mostkiem na Wołosatym, przy wbiegu do Ustrzyków Górnych (parking naprzeciw strażnicy Straży Granicznej). Będzie widać 😉

W okolicy mety serwujemy posiłek i popitek regeneracyjny. Zawodnikom kończącym Bieg zapewniamy transport z mety do Cisnej.

[/toggle] [toggle title="Wersja HardCore"]

Wersja HardCore

Zawodnicy, którzy planują biec na wydłużonym dystansie prosimy o odnotowanie swoich zamiarów w Biurze Zawodów. Przypominamy także, że limit czasu na wersję HardCore jest taki sam, jak na standardowym dystansie, w związku z czym przepak w Ustrzykach Górnych (metę) należy opuścić najpóźniej o godzinie 15.30 (limit 12h). Każda drużyna wybierająca się na dodatkowy odcinek biegu musi odnotować swoje wyjście u kierownika punktu „Meta”!

[/toggle] [toggle title="Zakończenie"]

Zakończenie

Zakończenie imprezy rozpocznie się o godzinie 20:30 w Cisnej. Piwo i jedzenie będzie można kupić na miejscu.  Na koniec zagra Wiewiórka na Drzewie.

[/toggle] [toggle title="Dlaczego biegamy parami – wyjaśnienie"]

Dlaczego biegamy parami – wyjaśnienie

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych BIEGAMY PARAMI. Jeżeli do startu dopuściliśmy drużynę trzyosobową to traktujemy ją jako szczególny rodzaj pary i dotyczą jej dokładnie te same regulacje.

Wymóg biegania parami ma swoją genezę w chęci dbania o bezpieczeństwo, jednak z biegiem czasu na stałe, w sposób nierozłączny wpisał się w formułę Biegu Rzeźnika. Okazało się bowiem, że po pierwsze, ukończenie biegu jednocześnie przez dwie osoby jest zadaniem o wiele trudniejszym niż dokonanie tego w pojedynkę, a po drugie, taka formuła wymusza i krzewi ideę współpracy zespołowej, uczy odpowiedzialności zarówno za siebie jak i za partnera z drużyny.

Przyjętej formuły będziemy przestrzegać ściśle. Nie zawahamy się zdyskwalifikować nawet prowadzącej ekipy, jeśli złamie zasadę nierozdzielania się na trasie. Nasza determinacja w dążeniu do utrzymania pod tym względem dyscypliny znalazła odzwierciedlenie w regulaminie biegu, który stanowi, że: Zawodnicy z jednej drużyny nie mogą oddalać się od siebie na trasie biegu. Powstanie odległości między zawodnikami większej niż 100m lub pojawienie się na punkcie kontrolnym w pojedynkę będzie skutkowało natychmiastową dyskwalifikacją drużyny.

W związku z powyższym silnie sugerujemy dobieranie się w pary z odpowiednim wyprzedzeniem oraz przeprowadzenie wspólnych treningów. My zaś dołożymy starań, by zawodnicy, którzy nie znają odpowiadającego im poziomem "twardziela", znaleźli się w drużynie z zawodnikiem najbliższym ich umiejętnościom.

Z uwagi na chęć zachowania dwuosobowej formuły Biegu oraz ze względu na utrudnienia organizacyjne, nie umożliwiamy startu drużynom trzy- i więcej osobowym. Dopuszczona regulaminem możliwość startu drużyny trzyosobowej dotyczy sytuacji, w której dokładnie jedna osoba nie będzie miała pary, i wiąże się z akceptacją ryzyka, że przy odpadnięciu jednego z członków drużyny także pozostałe dwie osoby nie będą mogły kontynuować biegu.

[/toggle] [toggle title="Kijki"]

Kijki

Część z Was biega z kijkami. W ubiegłych latach, przez dłuższy czas obserwowaliśmy dyskusje na forach internetowych oraz rozmawialiśmy z wieloma uczestnikami Biegu na temat tego, czy kijki powinny być dozwolone, czy nie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że  wielu z Was jest zdecydowanymi przeciwnikami używania kijków (ponieważ część osób nie potrafi się nimi posługiwać i biegnąc z kijkami sprawia zagrożenie dla innych). Podzielamy także opinię, że jeśli niektóre osoby czują się niekomfortowo kiedy ktoś im macha przed oczami kijkami to przede wszystkim ich głosów powinniśmy słuchać.

Nie chcąc tworzyć klimatu zakazów i mierzyć się z sytuacją, że kogoś będzie trzeba zdyskwalifikować za używanie kijków apelowaliśmy w poprzednich latach o nieużywanie kijków na pierwszym odcinku. Niestety, pomimo zrozumienia i wysłuchania naszego apelu przez wielu, znaleźli się tacy, którzy kijków używali.

Żeby postawić sprawę jasno i klarownie, a jednocześnie mieć możliwość egzekwowania przepisu, w tym roku wprowadzamy zakaz POSIADANIA kijków od startu aż do Cisnej (również przytroczonych do plecaka).

 Kije można zostawić w Biurze Zawodów przed Biegiem i odebrać na przepaku w Cisnej. Z góry dziękujemy za stosowanie się do naszej decyzji.

[/toggle] [toggle title="Ochrona przyrody"]

Ochrona przyrody

Na całej trasie Biegu należy stosować się do zasad ochrony przyrody ujętych w regulaminie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a w szczególności zabrania się:

  • zaśmiecania terenu (czyli np. porzucania opakowań po odżywkach /butelek/kubeczków - wszystkie śmieci należy zostawiać na punktach kontrolnych);
  • schodzenia z trasy Biegu (czyli, poza tzw. drogą Mirka", z czerwonego szlaku turystycznego);
  • zakłócania ciszy.

Zawodnicy łamiący te zasady będą dyskwalifikowani.

[/toggle]
SPONSORZY:

lenkomarmasqueezysqueezy

PARTNERZY:

garminliga biegow gorskichskalnykrainawilka

PATRONI MEDIALNI:

biegigorskietvp rzeszowtvp rzeszowoutdoormagazyngorydlaciebiewbieszczady